טיפולים חדשניים במחלות עיניים הגורמות לעיוורון

ה"אור" בקצה המנהרה - ניוון מרכז הראיה הקשור לגיל, נמ"ג

AMD, Age-related Macular Degeneration

פרופ' אילה פולק מומחית בעלת שם בינלאומי למחלות רשתית, מטפלת במחלת ניוון מרכז הראיה הקשור לגיל.

כמה מילים אודות המחלה. מחלה זו מהווה את הסיבה העיקרית המובילה לעיוורון בעולם המערבי באוכלוסייה מעל גיל 50. עם העלייה בתוחלת החיים, ההערכות מנבאות כי 8 מיליון אנשים מעל גיל 65 ילקו במחלה זו ברחבי העולם עד שנת 2020.

המחלה פוגעת ברשתית – שהינה הרקמה העצבית של העין והממוקמת בחלקה האחורי. הפגיעה במחלה מתמקדת במרכז הראיה ברשתית באזור הנקרא "הכתם הצהב" (מקולה) והאחראי על איכות הראיה. לפיכך, פגיעה באזור הזה גורמת לפגיעה משמעותית בראיה המחלה מתבטאת בשתי צורות עיקריות. האחת קרויה הצורה "היבשה" והשנייה קרויה הצורה "הרטובה".

הצורה "היבשה"

זו הנפוצה יותר בכ- 90%-85 מהמטופלים, וביטוייה קלים יותר, אבל דורשת מעקב שיגרתי קבוע. מטרת המעקב הוא לעמוד על קצב התקדמות השינויים לאיתור מוקדם של המעבר מהצורה "היבשה" לצורה "הרטובה".

טיפול: הטיפול המומלץ הקיים הוא נטילת תרכובת ייעודית למחלה זו של ויטמינים ומינרלים. נטילת התרופות מקטינה ב- 25% את הסיכון להתקדמות המחלה מהצורה ה"יבשה" ל"רטובה". כיום מתקיימים מחקרים בינלאומיים לפתוח תרופות חדשות למניעת ועצירת המצב היבש.

הצורה "הרטובה"

צורת ביטוי זו היא אמנם נדירה יחסית 15%-10 מהמטופלים, אולם תופעותיה קשות יותר ועלולות לגרום לפגיעה משמעותית בראיה עד לעיוורון לפי המחוקק. הצורה "הרטובה" מתאפיינת על ידי צמיחה לא מבוקרת של כלי דם חדשים בלתי תקינים באזור מרכז הראיה ברשתית הגורמים לדימומים, דליפת נוזלים ויצירת בצקת המובילים להרס בלתי הפיך לתאי העצב באזור מרכז הראיה.

טיפול:

הטיפול מכוון כנגד כלי הדם החדשים ומטרתו הסרת האיום של התוצאות השליליות של שגשוג כלי הדם הבלתי תקינים. מוקד הפתוח בשנים האחרונות הוא של תרופות נוגדות צמיחת כלי דם שמטרתן לספוג את הבצקות, לגרום לנסיגה ולמנוע צמיחה של כלי הדם הבלתי תקינים. התרופות נקראות תרופות נוגדות צמיחת כלי דם או אנטי-אנגיוגניות.

Anti-Vascular Endothelial Growth Factor, Anti-VEGF.

היום ישנן 3 תרופות ממשפחת נוגדות כלי דם: לוסנטיס, אליאה ואבסטין הנקראות נוגדות כלי דם, והן ניתנות ישירות לעין, בזריקה.

תוצאות המחקר של שימוש בתרופות הראו יעילות רבה של התרופות:

1. התייצבות הראיה ב-95% בעיניים שקבלו טיפול בהשוואה לעיניים שלא טופלו, ו- 2. סיכוי של כ-35% – 40% לשיפור ראיה בעיניים שטופלו לעומת עיניים שלא קבלו את התרופה.

המחקר גם הראה שתופעות הלוואי הן מועטות ושהתרופות בטוחות ברב המקרים.

התרופות הן פריצת דרך חשובה בטיפול במחלה שנחשבה כחשוכת מרפא במשך שנים רבות. התרופות האנטי-אנגיוגניות מכונות כ- "פניצילין של רפואת עיניים" ומבחינה טיפולית מהוות את "האור בקצה המנהרה".

התרופות עוצרות את תהליך התדרדרות הראיה, וזה לכשעצמו הישג חשוב ביותר ומציל ראיה. אולם במקרים בהם מתפתחת ירידה בראיה, השיפור בראיה לאחר הטיפול, מופיע רק בשליש מהמקרים. לפיכך, ממשיכים במחקרים למציאת תרופות נוספות לשיפור יעילות הטיפול. בעיה נוספת שקיימת עם תרופות אלו שהן משפיעות לטווחים קצרים יחסית ויש לחזור על מתן שלהן אחת לחודש. במקרים של תגובה טובה לטיפול, אפשר לפעמים בהמשך, להגדיל את מרווחי הטיפול, אולם רק עד למקסימום מרווחים של 4 חודשים. מתקיימים מחקרים לפתוח אמצעי טיפול להקטין מספר הטיפולים.

פרופ' אילה פולק

מומחית בעלת שם בינלאומי למחלות רשתית, ניתוחי רשתית, מנתחת ניתוחי קטרקט וניתוחי קטרקט בלייזר עם השתלת עדשות פרימיום במרכז הרפואי עין טל, תל אביב.

צרו קשר עם פרופ' פולק לקבלת טיפול מקצועי

מרפאת פרופ' פולק, אופנהיימר 7 – רחובות, מכון עיניים "עין טל" – הברזל 15, תל אביב | טל' 073-7826683 | אימייל: pollackeye@gmail.com
דילוג לתוכן