טיפולים חדשניים במחלות עיניים הגורמות לעיוורון

בצקת מפגיעת סוכרת ברשתית העין

פרופ' אילה פולק מומחית בעלת שם בינלאומי למחלות רשתית, מטפלת במחלת פגיעת סוכרת ברשתית העין. כמה מילים אודות המחלה.

מחלה זו היא הסיבה השנייה בשכיחותה המובילה לעיוורון, והסיבה הראשונה בשכיחותה באוכלוסייה הצעירה בגיל העבודה. שכיחות המחלה עולה בעקבות השיפור בטיפול בסוכרת והעלייה בתוחלת החיים הסוכרת פוגעת ברשתית בדומה לפגיעת הסוכרת בגוף, דהיינו פוגעת בכלי דם קטנים.

נזק לכלי הדם של הרשתית, גורם לנזק חימצוני לתאי הרשתית, המהווים את הרקמה העצבית של העין והינם צרכני חמצן גדולים. התוצאה של הנזק החימצוני היא ירידה בראיה. פגיעת סוכרת ברשתית נקראת רטינופטיה סוכרתית.

קיימים שני שלבים של חומרה רטינופטיה סוכרתית: רטינופטיה ללא שגשוג כלי דם ורטינופטיה עם שגשוג כלי דם.

בצקת בסוכרת לא שיגשוגית NPDR, Non-Proliferative Diabetic Retinopathy:

תוצאות המחקר של שימוש בתרופות הראו יעילות רבה של שיפור הראיה וייצוב הראיה בעיניים שטופלו לעומת עיניים שלא קבלו את התרופה או בהשוואה לעיניים שקבלו טיפול בלייזר. המחקר גם הראה שתופעות הלוואי הן מועטות ושהתרופות בטוחות ברב המקרים. השימוש בתרופות אלו שינה את כל הגישה הטיפולית לרטינופטיה סוכרתית.

סוכרת היא מחלה כרונית המחמירה עם השנים. עובדה זו בשילוב עם החיסרון של תרופות אלו שיש לחזור על מתן שלהן לעיתים קרובות, מעודדת המשך מחקר למציאת תרופות נוספות להקטנת מספר הטיפולים ולשפר את יעילותם עם מרווחי טיפול ארוכים יותר.

תרופה נוספת הגורמת לספיגה של הבצקת שייכת למשפחת הסטרואידים. תרופה זו עובדת על מנגנון קצת שונה- הפחתת התגובה הדלקתית, הגורמת לספיגת בצקות, שהיא מובילה בסופו של תהליך להפחתת הבצקת במרכז הראיה, ושפור בראיה. תרופה זו, מוזרקת לעין כמו שאר התרופות, אולם יש לה יתרון מבחינת טווח הפעולה שלה שהוא ארוך יותר מזה של תרופות נוגדות כלי דם. התרופה נשארת בעין 4 חודשים, בזכות זאת שהיא נמצאת במתקן מיוחד המאפשר שחרור איטי הדרגתי של החומר הפעיל ושהייה בעין לאורך זמן ממושך יחסית. דרך המתן של שחרור איטי של התרופה מקטין את כמות הטיפולים. לטיפול זה יש לפעמים תופעות לואי של התפתחות קטרקט ולחץ תוך עיני.

המאפיין העיקרי לפגיעה בכלי הדם ללא שגשוג, הוא דליפת נוזלים מכלי הדם, הצטברות הנוזלים בתוך הרשתית ויצירת בצקת. לבצקת יש נטייה להתרכז באזור המכונה הכתם הצהוב (מקולה) שהוא מרכז הראיה בעין. פגיעה במרכז הראיה מובילה לירידה בראיה.

הטיפול:

בעבר הטיפול היה בעזרת קרן לייזר שכוונה לטפל ישירות בכלי הדם הנגועים. מחקרים שפורסמו לאחרונה דווחו על שימוש בתרופות סופגות בצקת, והראו שטיפול בתרופות יעיל יותר מטיפול בקרינת לייזר לשפור ושימור הראיה. קימות 2 תרופות הגורמות לשפור בבצקת ובראיה.

תרופה ממשפחת התרופות נוגדות צמיחת כלי דם שמטרתן לספוג את הבצקות. התרופות נקראות תרופות נוגדות צמיחת כלי דם או אנטי-אנגיוגניות. Anti-Vascular Endothelial Growth Factor, Anti-VEGF. היום ישנן 3 תרופות ממשפחת נוגדות כלי דם: לוסנטיס, אליאה ואבסטין, והן ניתנות ישירות לעין, בזריקה.

פרופ' אילה פולק

מומחית בעלת שם בינלאומי למחלות רשתית, ניתוחי רשתית, מנתחת ניתוחי קטרקט וניתוחי קטרקט בלייזר עם השתלת עדשות פרימיום במרכז הרפואי עין טל, תל אביב.

צרו קשר עם פרופ' פולק לקבלת טיפול מקצועי

קליניקה פרטית, אופנהיימר 7 – רחובות, מכון עיניים "עין טל" – הברזל, תל אביב | טל' 073-7826683 | אימייל: pollackeye@gmail.com
דילוג לתוכן